British Council təhsil sahəsində, xüsusilə də ingilis dili müəllimlərinin davamlı peşəkar inkişafı yönümündə bir çox uğurlu layihələr həyata keçirir. Belə ki, British Council 4 ildir ki, Elm və Təhsil Nazirliyi, eləcə də Təhsil İnstitutunun əməkdaşlığı ilə ingilis dili müəllimlərinin davamlı peşəkar inkişafını dəstəkləmək məqsədilə Onlayn Müəllim İcması (OTC) adlı layihə həyata keçirir. Azərbaycanda 4 il ərzində Bakı və region məktəblərindən 6000-dən artıq müəlllim proqramda iştirak etmişdir. 2026-ci ildə proqramın formatı bir qədər dəyişdirilərək tələbələrə uyğunlaşdırılmışdır.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Filologiya fakültəsində Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr bu beynəlxalq proqramda uğurla iştirak ediblər. Belə ki, fakültənin 28 tələbəsi British Council tərəfindən təşkil olunan proqramı uğurla başa vuraraq Achievement Certificate əldə ediblər. Qeyd edək ki, onlardan 20 nəfəri III, 8 nəfəri isə IV tədris ili tələbələridir.
Tələbələrə sertifikatlar ADPU-nun rektoru professor Cəfər Cəfərov və Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Könül Həsənova tərəfindən təqdim olunmuşdur. Tədbirdə həmçinin ADPU-nun Tədris işləri üzrə prorektoru dosent Eldar Aslanov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Günay Məhərrəmova, müəllim və tələbələr iştirak ediblər.
Tələbələrin bu uğuru onların peşəkar inkişafına, ingilis dili üzrə bilik və bacarıqlarının artırılmasına mühüm töhfə verməklə yanaşı, universitetin beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyətinin də uğurlu nəticəsidir.

Студенты Азербайджанского государственного педагогического университета награждены Британским советом
691711403_1485315556714470_14582654183472521_n.jpg
1 / 24
Британский совет успешно реализует множество проектов в сфере образования, особенно в направлении непрерывного профессионального развития учителей английского языка. Так, в течение 4 лет Британский совет в сотрудничестве с Министерством науки и образования, а также Институтом образования, реализует проект «Онлайн-сообщество учителей» (OTC) для поддержки непрерывного профессионального развития учителей английского языка. За последние 4 года в программе приняли участие более 6000 учителей из бакинских и региональных школ Азербайджана. В 2026 году формат программы был немного изменен и адаптирован под студентов.
Студенты филологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета, обучающиеся по специальности «Преподавание иностранных языков (английский)», успешно приняли участие в этой международной программе. Так, 28 студентов факультета успешно завершили программу, организованную Британским советом, и получили сертификаты об окончании. Следует отметить, что 20 из них — студенты 3-го и 8 — 4-го курсов.
Сертификаты студентам вручили ректор Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Джафар Джафаров, и декан филологического факультета, доцент Конул Хасанова. На мероприятии также присутствовали проректор по учебной работе Азербайджанского государственного педагогического университета, доцент Эльдар Асланов, заведующая кафедрой международных отношений Гюнай Махаррамова, преподаватели и студенты.
Этот успех студентов, помимо значительного вклада в их профессиональное развитие и совершенствования знаний и навыков английского языка, является также успешным результатом деятельности университета в области международного сотрудничества.